آریوبرزن حبیبی اصل
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
تاريخ : دوشنبه ۱۱ فروردین ،۱۳٩۳ | ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : آریوبرزن حبیبی اصل

بعدازدرگذشت استادباستانی پاریزی ،نیلسون ریچاردفرای ایران شناس بزرگ نیزدرگذشت.درگذشت این استادفرزانه رابه تمام ایران دوستان تسلیت می گوییم. امیداست مسئولان کشورمان به وصیت ایشان عمل کرده ووی رادرکنارپروفسورآرتورپوپ دراصفهان جنب زاینده روددفن کنند.

پرونده:Professor Frye.jpg

پروفسور ریچار نیلسون فرای امریکایی سوئدی تبار استاد بازنشسته ی دانشگاه هاروارد در هشتاد چهارسالگی در گذشت . او ایران شناسی برجسته بود که دهخدا عنوان ” ایران دوست ” را به وی داد . پرفسور فرای به زبان های فارسی ، ترکی ، عربی ، آلمانی ، فرانسوی ، پشتو و روسی آشنایی کامل داشت . 


فعالیتهای ایران‌شناسی

در تابستان ۱۹۴۸  و در سفری طاقت‌فرسا، کشفیاتی در پاسارگاد انجام داد و در تهران با شخصیت‌های ادبی مانند دهخدا، دکتر محمد معین، صادق هدایت، سعید نفیسی، عباس اقبال، بزرگ علوی، جلال آل‌احمد، مینوی و بسیاری دیگر آشنا شد. تلاشهای وی منجر به ایجاد کرسی تدریس مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا شد و او به عنوان اولین استاد کرسی مطالعات ایرانی منصوب شد. بعدها آنجا را به قصد ‌هاروارد ترک کرد. در این دانشگاه نیز موفق به ایجاد کرسی تدریس مطالعات ایرانی شد؛ همچنین «مرکز مطالعات خاورمیانه» را تأسیس کرد که یکی‌ از برجسته‌ترین کارهایش محسوب می‌شود.‏

فرای یکی از بنیادگذاران این مرکز در تهران نیز بود و نخستین مدرسه تابستانی مطالعات ایرانی را در دانشگاه شیراز سازمان داد. وی سالها در سازمان‌دهی کنگره‌های ایران‌شناسی سهیم بود و در خارج از ایران نیز با دانشگاههایی که علاقه مند به مطالعات ایران و آموزش زبان فارسی بودند، همکاری داشته‌است. مرحوم دهخدا به سبب علاقه وی به امر ایرانی‌شناسی، او را «ایران‌دوست» می‌نامید که فرای در امضای خود این لقب را به کار می‌برد.

از میان کتابهای بسیاری که فرای درباره تمدن ایران و ایرانیان نوشته‌، می‌توان به کتابهای زیر به عنوان برجسته‌ترین آثار وی اشاره کرد: ترجمه تاریخ بخارا، میراث ایران، عصر زرین فرهنگ ایران، تاریخ ایران باستان، و ویرایش چهار جلد از کتاب تاریخ ایران کمبریج (از یورش اعراب تا زمان سلجوقیان).‏

به پاس همین تلاشهای پیگیر در شناساندن قلمرو فرهنگی و تاریخی ایران و ایرانیان بود که در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در سال ۱۳۸۴ از وی به عنوان میهمان افتخاری جشنواره قدردانی شد. گفتنی است وی طی تقاضایی از رئیس‌جمهور درخواست کرد در ایران به خاک سپرده شود که مورد موافقت قرار گرفت.

فرای در نامه اش ‌نوشت: «این جانب که تمام زندگی فعال خود را صرف شناختن و شناساندن فرهنگ و تمدن درخشان ایران باستانی و ایران اسلامی کرده ام، از مقام ریاست جمهوری درخواست می‌نمایم اجازه داده شود جسد این جانب پس از مرگم در کنار زاینده رود در شهر زیبای اصفهان که پیوسته عاشق آن بوده‌ام، به خاک سپرده شود. باشد که پیوند ناگسستنی دو ملت شریف ایران و آمریکا برای جهانیان ثابت گردد.»

رئیس‌جمهور نیز در پاسخ به این درخواست طی دستوری به وزارت کشور نوشت: «سلام بر سرزمین مقدس ایران و ملت بزرگش! بحمدالله فرهنگ وتمدن ایران اسلامی منطبق بر فطرتهای پاک بشری و جاذب دلهای شیفته از هر نژاد و قوم وسرزمینی است. با تقدیر از این استاد ارجمند که عمر خود را وقف شناخت میراث کهن و ارزشمند فرهنگ وطن سرافرازمان کرده‌اند و با آرزوی طول عمر همراه با موفقیت درخدمت به بشریت و معرفی فرهنگ اصیل اسلامی این دیار به سایر ملتها، لازم است ترتیبی دهید که خواسته ایشان محقق شود…»آریوبرزن حبیبی اصل
نام:آریوبرزن نام خانوادگی:حبیبی اصل سن:37سال مدرک تحصیلی:فوق لیسانس تاریخ شغل:دبیرتاریخ
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: