آریوبرزن حبیبی اصل
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
تاريخ : شنبه ٢٢ امرداد ،۱۳٩٠ | ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : آریوبرزن حبیبی اصل

قابل توجه کسانی که حکومت هخامنشی رابااین همه آثاربه جای مانده،زیرسوال می برند.یک شهرهخامنشی درداراکشف شد:

آفتاب: شهر و آثار به جای مانده از امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل در خرابه‌های 10 هزار ساله دارا در کنار شهر ماردین واقع در منطقه جنوب شرقی ترکیه کشف شد. باستان‌شناسان می‌گویند با کشف این آثار صفحه جدیدی در تاریخ امپراتوری هخامنشی ورق زده خواهد شد. 

در ادامه فعالیت‌های کند و کاو در خرابه های باستانی دارا واقع در کنار روستای اوغوز از توابع شهرماردین واقع در استان ماردین که در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد، آثاری مانند چتر و انواع کاشی‌های حکاکی و مزین شده به اشکال حیوانات که مربوط به قرن 6 بعد از میلاد است، بدست آمده است؛ در کنار این آثار، استخوان‌های مربوط به انسان بدست آمده که تخمین زده می‌شود حداقل سه هزار سال قدمت تاریخی داشته باشند.

به دنبال کشف این آثار، فعالیت های کند و کاو به منظور کشف شهر به جا مانده از دوران امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل شروع شد.

استاندار ماردین توران آیواز با ارائه اطلاعاتی جامع در مورد فعالیت‌های کند و کاو اخیر در این منطقه باستانی اظهار داشت: در ادامه انجام عملیات کاووش در این منطقه، سال گذشته عملیات کند و کاو در بخش دیگری از خرابه‌های شهر باستانی دارا شروع شد. این کند و کار در مکانی با عمق 40 متر که مردم محل به آنجا زندان می‌گفتند ادامه یافت و در نهایت به مکانی رسیدیم که گفته می شود در آنجا سالن تئاترسرباز و خانه‌های سنگی قرار دارد. پس از شروع کند و کاو به مکان‌هایی دست یافتیم که از انبارهای ارزاق، سلاح و قبرستانهای سنگی تشکیل شده و بنا به گفته کارشناسان این مکان‌ها مربوط به دوران امپراتوری هخامنشی و تمدن بابل است. با کند و کاوهای انجام شده به شهر تاریخی با خانه‌‌های سنگی دست یافتیم که هنوز بخشی از آن در زیر خاک قرار دارد.

توران آیواز استاندار ماردین گفت: برای دست یافتن به آثار 10 هزار ساله خرابه‌های باستانی دارا، کلیه امکانات به کار گرفته شده است.

آیواز با ارائه این اطلاعات که شهر دارا در دوران امپراتوری رم به عنوان یک شهر نظامی استفاده می‌شده تاکید کرد، با توجه به مخزن‌های آب و اشیاء بدست آمده می‌توان گفت که جمیت این شهر حدود صد هزار نفر بوده است.

استاندارماردین افزود: در منطقه دارا هر روز بافتهای تاریخی و کهن جدید کشف می‌شود به همین دلیل تصمیم داریم این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل کنیم. بدین جهت ترتیبی اتخاذ شده تا از سال آینده گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از این شهر باستانی بازدید کنند. زیرا این شهر باستانی با دارای بودن بیش از 200 مورد جاذبه‌های گردشگری ظرفیتی مطلوب برای این صنعت منطقه به شمار می‌رود.

از سوی دیگر بنا به گفته داوود بلکی تای، مدیر فرهنگ و گردشگری استان ماردین، کند و کاو در خرابه های شهر باستانی دارا که در مساحتی به وسعت 5 / 1 کیلومتر مربع بنا شده از سال 1986 شروع شده است.

وی می‌گوید: در آخرین کند و کاو های انجام شده کاشی‌های مزین به اشکال مختلف، آب انبارها، حمام‌ها، پل‌ها و کانال های آب مربوط به قرن 6 میلادی و استخوان‌های انسان و صخره‌های حکاکی شده مربوط به 3 هزار سال قبل کشف شده و فعالیت‌های کند و کاو در این منطقه را در سطحی وسیع‌تر ادامه خواهند داد.

به گفته کارشناسان با کشف آثار مذکور صفحه جدیدی در تاریخ امپراتوری هخامنشی ورق زده خواهد شد. 

گزارش از مهرداد محمدی
کد مطلب : 132397


آریوبرزن حبیبی اصل
نام:آریوبرزن نام خانوادگی:حبیبی اصل سن:37سال مدرک تحصیلی:فوق لیسانس تاریخ شغل:دبیرتاریخ
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: