طایفه گرایی" خوب یا بد؟

طایفه گرایی" خوب یا بد؟  نویسنده:  یونس کمایی زاده  استاد دانشگاه

وقتی هدف طایفه باشد دیگر این موضوع که شهر و شورای شهر نیازمند افراد متخصص است معنی پیدا نمی کند و اعضا به جای اینکه با قوانین شورای شهر، نحوه ی توسعه پایدار شهر، چگونگی ایجاد شهر سالم و ... آشنا بشوند باید با برخی افراد قدرتمند طایفه ی خود آشنا شده و تمام هم و غم اش این باشد که مشکلات این افراد خاص را حل کند و حتی پا رااز گلیم خود دراز تر کرده و فراتر از وظایف خود پا گذاشته و بدنبال ایجاد اشتغال برای نسل های این طایفه گران باشد.به جای نگاه کردن به کاندیدای هم طایفه ای خود کمی واقع بینانه به مشکلات شهری بنگریم و مقصر اصلی را پیدا کنیم! و فراموش نکنیم که شهر لیکک بیش از پیش به افراد متخصص و دارای ماهیت شهری و مدیریت شهری نیازمند است و باید فرد با مقولاتی همچون برنامه ریزی فضای سبز، مدیریت پسماندها، توزیع خدمات شهری و ... آشنا باشد.کمی واقع بینانه بنگریم که دیگر طایفه گرایی فایده ای ندارد. چرا که بسیاری از مناطق محروم شهرستان که قومیت های خاصی در آن زندگی می کنند اگر قرار بود با طایفه گرایی بهبود یابد باید تاکنون آباد می شدند.

عملکرد در هنگام تصمیم‌گیری و بروز مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره خلاف این را نشان می‌دهد که این گویای این است که در این شهرستان همواره طایفه گرایی را عده‌ی قلیل ولی با نفوذ برای رسیدن به منافع و اهداف خود در بین عموم رواج می دهند اصل دموکراسی می گوید که به نظر مردم باید احترام گذاشت تا مردم فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند اما وقتی انتخاب بر اساس هم طایفه ای بودن و یا هم ولایتی بودن باشد نباید توقع داشت که در آینده شورای شهر بتوانند برنامه ریزی مناسبی برای شهر داشته باشد.

یکی از مهمترین موانع در راه نوسازی سیاسی در شهرستان طایفه گرایی است. که این موضوع در این شهرستان از پیچیدگی‌ها و ابهامات فراوان و قابل توجه و تامل برخوردار است و در پرتو این طایفه‌گرایی بسیاری از مشکلات دیگر به وجود آمده است، گرچه در پاسخ های آزمودنی ها قریب به اکثریت خود را مخالف این مسئله نشان دادند ولی عملکرد در هنگام تصمیم‌گیری و بروز مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره خلاف این را نشان می‌دهد که این گویای این است که در این شهرستان همواره طایفه گرایی را عده‌ی قلیل ولی با نفوذ برای رسیدن به منافع و اهداف خود در بین عموم رواج می دهند و تاثیر این عده‌ی قلیل بر روی مسئولین کلان شهرستان بر هیچ کسی پوشیده نیست به طوری که امروز بسیاری از افراد در این شهرستان که می تواند در جهت پیشرفت و شکوفایی شهرستان قدم بردارند، منزوی شده‌اند.

/ 5 نظر / 85 بازدید
مين خدابخشي

واقعا جاي تاسف دارد كه عده اي افراد پولدار كم سواد وفقط به خاطر منافع شخصي خود براي يك شهر تصميم بگيرند

شاهین

ای بابا ‏.‏ آقای کمایی تو هم دلت خوشه ‏.‏ دنیا داره بر اساس طایفه گری میچرخه کشور خودمون هم طایفه و قوم گراییه ‏.‏ یکم چشاتو باز کن تا ببینی که تو دنیا و تو کشور یک قوم و طایفه خاص بیشتر پیشرفت میکنن ‏.‏ آقای استاد دانشگاه! طایفه گرایی بد نیست ولی به شرطی که افراد لایق تو هر طایفه رشد کنن ‏.‏ ‏البته چون کماییها تو لیکک زیاد نیستند پس با این وضع نمیتونن تو مناصب انتخابی رأی بیارن.

همه

سلام 27 مهر ماه بزرگداشت حسین پناهی بود شما هیچ مطلبی نذاشتید یه کم تعجبیدم................................

کمایی زاده

آقا شاهین شاید حرف شما درست باشه اما لیاقت مردمان به تعداد آنها نیست به تفکر و تعقل آنهاست .. در ضمن جنابعالی برای بنده محترم هستید اما لطفا یه بار دیگه متن را بخون تا متوجه بشی منظورم چیه .. من به هیچ طایفه ای جسارت نمیکنم و نکردم همه برای من محترم هستند اما به این نتیجه رسیدم که طایفه گرایی و توجه صرف به طایفه خود و بی توجهی به بقیه مردم مشکلات ما را حل نمیکند

ناشناس

بسیارجالب بود.سیاسیون بایدبه این مواردکه آقای کمایی گفت واقعا توجه کنند.