نکاتی درموردقلعه نادرلیکک

پژوهشگران گرامی تاریخ بومی درموردقلعه نادربهمئی به نکات زیرتوجه فرمایید

تاکنون وبراساس منابع استفاده تاریخی ازاین قلعه نظامی وطبیعی به دودوره تاریخی می رسد اول)استفاده امام ابوحمزه اسکاف ارجانی ازداعیان اسماعیلی که بعدازسفربه مصربرای تبلیغ آیین خودش یعنی شیعه هفت امامی به این منطقه واردشدوقلعه نادررابه عنوان مرکزحکومت خودبرای نظارت برنواحی اطراف مثل بهبهان ،رامهرمزودیگرنواحی انتخاب کرد.اسماعیلیان گروهی ازشیعیان هستندکه اعتقاددارندبعدازامام جعفرصادق(ع)فرزندبزرگش اسماعیل امام است ودیگرامامانشان ازنسل اسماعیل هستند.آنهادرمصروشمال آفریقادولت قدرتمندی به وجودآوردندکه حتی ادعای حکومت برجهان اسلام راداشت. دولت اسماعیلیان ایران توسط حسن صیباح درقزوین به وجودآمده بود.آنها مبلغان آیین خودراداعی می نامیدند.این ابوحمزه ازداعیان اسماعیلی بودکه چندین سال درقلعه نادرحکومت کرد.وآنهااسم این قلعه راقلعه الناظر یاکلات النظیرنامیده اندبه معنی قلعه ای که بردیگرمناطق نظارت می کند.پس مردم وپژوهشگران بهمئی بداندکه این مکان روزگاری مرکزحکومت بود.وبهمئی سابقه مرکزی یک حکومت رادارد.حدودقرن 5و6ه.ق.

بهترین منبع برای این واقعیت:کتاب تاریخ ارجان ازم.ح.مصدرمی باشدکه دربازارموجوداست

دوم)استفاده دیگراین قلعه به عنوان یک مرکزحکومت زمانی بودکه حسین خان بهمئی به قصدتشکیل یک حکومت مستقل باسران بختیاری وعرب متحدشدوعلیه رضاشاه پهلوی طغیان کردند.حسین خان بعدازشکست ازرضاشاه به این قلعه پناهنده شدوتاچندین سال مرکز حکومت اوبودواکنون آثاری ازآنهادربالاترین نوک قلعه وجوددارد سالهای ه.ش1303به بعد.

نکته دوم درموردنام این قلعه است.

پژوهشگران گرامی توجه فرماینداسم واقعی این قله (قلعه ناظر)می باشد.وچون مردم بومی برخی کلمات رابه صورت خاص بیان می کننداین اسم به صورت قلعه نادردرآمد.مثلا مردم اینجاظرف هارادرف هاتلفظ می کنندویاخدمت راخذمت تلفظ می کنندوامثال آن .پس اسم این قلعه فقط درمحاورات مردم به قلعه نادرتبدیل شد. 

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
محمد صادق

ولی به نظر میرسد وجه تسمیه ان به خاطر اسم نادر خان خلیلی باشد چون در این جا متولد شد

موسوی

با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز و گرامی. در ابتدا از بابت این متن تبلیغاتی عذرخواهی صمیمانه ما رو به خاطر گرفتن وقت گرانبهایتان پذیرا باشید وبلاگ زیبا و پرمحتوایی داری...همیشه پایدار و خوشبخت باشی خوشحال میشم قدم رنجه نموده و از وب سایت ما نیز دیدن نمایید و از خدمات آنلاین ومطمین آن در تهیه نیاز کارت شارژ ( ارزانتر از بیرون )خود و عزیزانتان استفاده کرده ( در کمتر از 30 ثانیه )و از جوایز ان نیز به پاس حسن نیت تان برخوردار گردید. ( با پشتیبانی 24 ساعته تلفنی شرکت .. درج شده در سایت) بعد از خرید همان لحظه کد شارژ برایتان نمایش داده میشود ضمنا همان لحظه کد شارژ برایتان اس ام اس شده و هم ایمیل میگردد شما میتوانید اینکار را برای عزیزانتان نیز انجام داده و آنها را خوشحال کنید ( راهنمای پرداخت داخل سایت درج شده ) از خداوند متعال بهترین ها رو واسطون آرزومندم. در صورت صلاح دید ( خواهشا ) منت گذاشته ولینک آدرس ما رو در وبلاگ زیبایتان قرار دهید www.sharger.ir همچو خورشید باشیم مهربان و سخاوتمند... از تاییدتان سپاسگزارم. با کمال احترام... www.sharger.ir شارژر دات آی آر .

اا

نادر خان خلیلی کیه بابا؟!نه....

یکی از همه

گلی که شیفته اش شدیم خود باخت.... تو نه دیگر آن دختر “میم مثل مادری” و نه زنی در “سنتوری”.حالا حتی بازیگری جوان و مستعد و دلکنده از سینمای بیمار ایران و در سودای هالیوود هم نیستی . در حالی که بعد از انتشار تصویر برهنه ای از گلشیفته فراهانی در یک نشریه خارجی ، پدر و مادرش طی گفت و گویی با ناراحتی هر چه تمام تر، تصاویر منتشر شده منسوب به فرزند خود را رد کرده اند، گلشیفته فراهانی بی آنکه اندکی از انتشار این تصاویر خجل و ناخرسند باشد، در گفت و گو با روزنامه دیلی تلگراف، تلویحاً صحت تصاویر منتسب به خود را تایید کرد. متأسفانه در حال حاضر علاوه بر عکس برهنه وی ، فیلم او نیز منتشر شده است تا جایی برای انکار این اقدام شرم آور غیراخلاقی باقی نماند.

مهرداد

خیلی زیبا بود. اقای حبیبی شما به عنوان کارشناس تارخی بیشتر از تاریخ منطقه{بهمئی}مطلب بذارید ممنون میشم